İçeriğe Atla Menüye Atla
logo
Şirnak Valiliği
İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü

Kış Tedbirleri Genelgesi (2017/1) 11 Aralık 2017

Şırnak Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünce hazırlanan, kış mevsiminde alınacak tedbirler ve uyulması gereken kurallara ilişkin 05/12/2017 tarih ve 26689526-010.06-182908 sayılı ’2017-2018 Kış Mevsiminde Alınacak Tedbirler’ konulu 2017/1 Genelgesi,
Şırnak Valisi Sayın Mehmet AKTAŞ imzalı, kamu kurum ve kuruluşlarına gönderildi.

 

 

GENELGE
(2017/1)

 

 

İlimiz sınırları dahilinde meteorolojik hava koşullarından kaynaklanan herhangi bir olumsuzlukla karşılaşılmaması, vatandaşlarımızın genel hayatını olumsuz etkileyecek ve onları mağdur edebilecek durumların ortaya çıkmaması, halkımızın can ve mal güvenliğinin temin edilmesi, kamu kurum ve kuruluşlarının görev ve sorumluluk anlayışı içerisinde mevsimsel plan ve tedbirlerini bir kez daha gözden geçirmeleri, eksikliklerini ivedi olarak tamamlamaları ve vatandaşlarımızın da üstüne düşen görevleri yerine getirmeleri bakımından aşağıdaki tedbirlerin alınması uygun görülmüştür.

 

Bu kapsamda;

 

1. Tüm kamu kurum ve kuruluşlarımız, tüzel kişiler ve gerçek şahıslar kullandıkları binaların çatılarında biriken karları, binanın saçakları altından geçen vatandaşlara ve araçlara zarar vermeyecek şekilde kontrol ederek, çatılarında biriken kar ve buz kütlelerini belli aralıklarla temizleyecek veya temizlettireceklerdir.

 

2. Şehir merkezinde karla mücadele sırasında, vatandaşlarımız araçlarını karla mücadele yapan ekiplerin çalışmalarını engellemeyecek şekilde park edeceklerdir. Cadde ve sokak aralarında kar veya buzlanma sebebiyle yolda kalan ve trafik akışına engel olan araçlar İl Emniyet Müdürlüğü ve Belediyelere ait çekiciler ile çekilecektir.

 

3. Araç ve yayaların kar yağışı ve buzlanma nedeniyle herhangi bir olumsuzluk yaşamamaları için; Sorumluluk alanlarına göre, Belediyeler, Karayolları Bölge Müdürlüğü ve İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğince görevlendirilecek kar küreme ve tuzlama ekiplerinin çalışmalarına Emniyet Müdürlüğü ve Jandarma Komutanlığı trafik ekipleri tarafından refakatle yardımcı olunacak, özellikle yaya trafiğinin yoğun olduğu kesimlerde yaya kaldırımlarında yayaların güvenli ortamda yürüyebilmeleri için buzlanmaya karşı kar temizleme ve tuzlama çalışmaları aralıksız sürdürülecektir.

 

4. Kış mevsimindeki aşırı kar yağışlarında öncelikle; Valilik, İlçe Kaymakamlık binaları, güvenlik güçleri, itfaiye,  hastaneler, 112 acil servis, askeri binalar, taşıma eğitimi yapılan yollar, eğitim kurumları, Kızılay depoları, cami, mezarlık ve fırınların yanı sıra elektrik, su, haberleşme, doğalgaz hizmeti veren yerlerin kar temizleme çalışması yapılacak ve kamuya açık yerlerin çatı ve bahçeleri ile ara yolları (özellikle okullar) sık sık temizlenerek ulaşım sağlanacaktır.

 

5. Kış mevsimi nedeniyle oluşturulacak ilave ekiplerde önceden personel, araç ve gereç planlaması yapılarak yol açma ve kurtarma çalışmalarında olası mazeretler ortadan kaldırılacak; Emniyet ve Jandarma Trafik araçlarının kışlık bakımları yaptırılacak ve avadanlıkları eksiksiz olarak bulundurulacaktır. Ayrıca; trafik hizmetlerinde görevlendirilen araçlarda trafik güvenliğini olumsuz olarak etkileyecek şekilde akaryakıt tasarrufuna gidilmeyecek; ihtiyaç halinde ise ek akaryakıt talepleri karşılanacaktır.

 

6. İl ve ilçe merkezlerinde, 03-10 Aralık 2017 tarihleri arasında saat 10.00-12.00 ile                  14.00-16.00 saatleri arasında; Karayolu güzergahlarında yol kenarı trafik denetimlerinde, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına bağlı yol kenarı denetim istasyonlarında, Terminal/otogar giriş ve çıkışlarında yoğunlaştırılmış "Kış lastiği" denetimi yapılacaktır. Emniyet ve Jandarma Trafik Ekiplerinin özellikle okul servis araçları ile yolcu taşımacılığı yapan minibüslerin denetiminde azami hassasiyet göstermesi sağlanacaktır.
Denetim esnasında, sürücülere durdurulma nedenleri ve işlemler hakkında "nezaketle" bilgilendirme yapılacak, halkla ilişkileri zedeleyecek diyalog ve tartışmalara girilmeyecektir.

 

7. Güzergah veya bölgelerde görevli ekipler, sıralı ve sorumlu amirlerinin bilgisi dışında sorumluluk alanlarından ayrılmayacaktır. Görevli ekibin zorunluluk nedeniyle güzergahtan ayrılması durumunda, yerine imkanlar nispetinde başka bir ekip görevlendirilecek ve değişimlerin güzergahta yapılması sağlanacaktır.

 

8. Emniyet, Jandarma ve Karayolları Ekipleri koordinasyonunda, yoğun kar yağışı, buzlanma, çığ ve heyelan nedeniyle, yolun trafiğe kapandığı durumlarda; il ve ilçe merkezleri ile dinlenme tesislerinde bulunan taşıtların karayoluna çıkışlarına müsaade edilmeyecek; tuzlama ve küreme işlemleri, trafiğin yoğun olduğu saatler dışında yapılarak, karayolunun ulaşıma hazır hale getirilmesi sağlanacaktır. Karayolu trafiğe açılıncaya kadar, araçlar; konaklama tesisleri, bölge trafik denetleme istasyon amirlikleri, kamu kurum ve kuruluşlarına ait tesisler ve benzeri uygun yerlerde bekletilecektir. Sürücüler; buzlanma, yoğun yağış, tipi gibi görüş mesafesinin azaldığı ve kaza riskinin yoğunlaştığı kesimlere varmadan önce hava, yol ve çevresi hakkında bilgilendirilecek, hatalı geçme/sollama ve şerit kullanma ile takip mesafesi konusunda uyarılacak, zincir takılması gerektiğinde zincir taktırılacaktır. Gerekli görüldüğünde ise taşıtlar trafik ekibi öncülüğünde ve kontrolünde konvoy haline getirilecektir.

 

9. Ağır tonajlı taşıtlarda, yük üzerini branda ve benzeri gereçlerle kapatmamaları sonucunda taşınan yük eşyasının yola düşmesi nedeniyle diğer sürücülerin refleks ya da düşen malzemeden kaçınma gerekçesiyle yaptıkları manevra veya direksiyon hakimiyetini kaybederek kazaya karıştıkları dikkate alınarak, yük üzerini branda ve benzeri gereçlerle kapatmayan sürücüler hakkında Karayolları Trafik Kanununun (KTK) 65. maddesi ile Karayolları Trafik Yönetmeliğinin (KTY) 128 ve devamı maddeleri gereğince işlem yapılacaktır.

 

10. Mahalli yazılı ve görsel basın-yayın organları ve diğer iletişim kanalları ile vatandaşlarımızın, kış şartlarında güvenli taşıt kullanımı, trafikte karşılaşabilecekleri riskler, buzlanma, çığ, heyelan, sis nedeniyle riskli bölgeler, taşıtlarda bulundurulması gereken avadanlık ve gereçler konularında düzenli bir şekilde bilgilendirilmeleri ve bilinçlendirilmeleri sağlanacaktır.

 

11. Karayolunda trafiğin düzenlenmesi, yönetilmesi, tanzimi ve denetlenmesi ile taşıt kurtarma, yol açma, temizlik ve benzeri hizmetler sırasında trafik güvenliği hizmetlerini yürüten personel, görünürlüğünü artırmak ve bu nedenle meydana gelebilecek kazaları önlemek amacıyla, yansıtıcılı kıyafet ve şapka dahil hava koşulları ve aydınlık durumuna göre gerekli donanımı giyecek ve kullanacaktır.

 

12. Otobüslerde mevsimsel olarak kış lastiğinin olup olmadığı, çekme halatı, yangın söndürme tüpü gibi avadanlıklarının bulunup bulunmadığı, ışık far donanımı kontrol edilecek, eksikliği olanların tamamlamadan çıkışına izin verilmeyecektir. Otobüslere yönelik bu tür denetimlerin terminaller, dinlenme tesisleri, mola yerleri gibi, taşıtların durduğu noktalarda yapılmasına özen gösterilecektir.

 

13. Trafik yoğunluğu artan yol kesimlerinde gerek görülmesi halinde trafik akımı normale dönünceye kadar çekici, kamyon, tanker gibi ağır tonajlı taşıtlar uygun yerlerde bekletilecek; denetim amacıyla durdurulan kamyon, tanker, römork ve yarı römorklar için arka koruma çerçevesi, lastik, yansıtıcı malzeme, takograf, ışık donanımı ve benzeri teknik kontrolleri yapılacaktır.

 

14. Kamu kurum ve kuruluşlarına ait servis araçları ile özellikle öğrenci servis araçlarında teknik yönden bir eksikliğin bulunup bulunmadığı, özellikle de aşınmış lastik, kış lastiği kullanılıp kullanılmadığı, elektrik ve ısıtma donanımı gibi hususlara dikkat edilecek, mevsim şartlarına göre gerekli teçhizat ve avadanlıkları (zincir, çekme halatı, takoz vb.)  bulunmayan araçların eksikliklerini tamamlamaları için Emniyet ve Jandarma Trafik Ekiplerince gerekli kontroller sıklaştırılacaktır.

 

15. Karayolu kenarlarındaki dinlenme ve akaryakıt tesislerinde emniyet şeritlerini işgal eden ve gece koşullarında yaklaşma istikametlerinden kırmızı renkli trafik ışığı gibi algıya neden olan LED lambalar ile emniyet şeritleri ve banketlerin yanı sıra karayolu sınır çizgileri içerisinde yer alan mahalli satıcıların, düzensiz ve çirkin görünümlü levha ve tezgahları, Jandarma ve Karayolları birimleriyle müştereken kaldırılacaktır. Yine bu tip sergi ve yapıların Karayolu Kenarına Yapılacak ve Açılacak Tesisler Hakkında Yönetmelik hükümlerine uygun şekilde faaliyet göstermelerini sağlamak amacıyla, karayolları birimleriyle işbirliği kurulacak, bu sebepten kaynaklanan kazaların önlenmesine çalışılacaktır.

 

16. Kapalı yolların açılmasında öncelik; salgın hastalık, doğum, ölüm gibi acil vakaların bulunduğu kesimler ile eğitim yapılan kurumların güzergahlarına verilecek ve eğitimin aksamaması sağlanacaktır.

 

17. Kar yağışı ve buzlanma sebebiyle ilimizi çevre illere bağlayan Mardin, Siirt, Hakkari yolları ile İl merkezini ilçelere bağlayan yolların kısmen veya tamamen kapanması durumunda İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Şubesi Ekiplerince gerekli tebligatlar yapılarak karayollarındaki trafik akışının elverişli duruma getirilmesine kadar iller arası yolcu taşımacılığı yapan otobüsler ile ilçeler arası yolcu taşımacılığı yapan minibüslerin otogardan çıkışlarına müsaade edilmeyecek; buzlanma ve riskli kesimler hakkında sürücüler bilgilendirilecektir.

 

18. Şırnak-Hakkari karayolu güzergahı üzerinde yoğun kar yağışı nedeniyle her yıl ulaşıma kapanan yollara önlem olarak; Karayolları Ekipleri ile İl Özel İdaresi Ekiplerinin koordineli çalışmasıyla İl sınırlarımız dahilinde bulunan Şırnak-Uludere güzergahının yanı sıra Uludere-Beytüşşebap güzergahının Uzungeçit Beldesinden geçen üst yolu ve Habur-2 mezrasından  geçen alt yolu ile Habur-2 mezrası-Ortaköy arasındaki karayolunun daha seri ve etkin bir şekilde temizlenebilmesi için gerekli ve yeterli kar küreme ve iş makineleri Gülyazı Bakımevi ile Beytüşşebap Bakımevinde veya uygun görülen başka mevkilerde hazır bulundurulacaktır.

 

19. Karayolları Ekipleri ve İl Özel İdaresi Ekiplerince; gizli buzlanma olayının yoğun olarak gerçekleştiği, hemen hemen her sene araçların kaza yaparak yoldan çıktığı, Uludere İlçesi, Yemişli - Gülyazı köyleri güzergahındaki yüksek rampalı, keskin ve çoklu virajlı Betonpınar mevkisi; kar küreme ve iş makineleriyle sık sık temizlenerek, tuzlama çalışmalarına ağırlık verilecektir. Söz konusu mevkide kontrol çalışmaları yapılarak, zarar gören bariyer ve uyarı levhaları yenilenecektir.

 

20. Şırnak-Siirt karayolu güzergahı üzerinde bulunan Birini tepesinde kar yağışı nedeniyle her yıl ulaşıma kapanan yollara önlem olarak; İl sınırlarımız dahilinde bulunan, Resor deresi-Birini tepesi arasındaki karayolunun daha seri ve etkin bir şekilde temizlenebilmesi için, Karayolları Ekiplerince gerekli ve yeterli kar küreme ve iş makineleri uygun görülen bir mevkide hazır bulundurulacaktır.

 

21. Yerleşim yeri dışındaki karayollarında mahsur kalan şehirler arası yolcu ve yük taşımacılığı yapan ağır tonajlı araç sürücüleri ve yolcularının mağduriyet yaşamamaları amacıyla gerekli yardımlar kendilerine ulaştırılacaktır. Ayrıca; Güzergah üzerinde bulunan dinlenme tesisleri, akaryakıt istasyonları, kamu kurum ve kuruluşlarına ait tesislerden istifade etmeleri sağlanacak; benzeri yerlerde barınmak zorunda kalan vatandaşlarımıza, her türlü insani yardım Kaymakamlıklarca yapılacaktır.

 

22. İl genelinde meydana gelmesi muhtemel yoğun kar yağışı, buzlanma, heyelan, sel ve çığ düşmesi gibi afet olaylarında; şehir içi, şehirler arası ve köy yollarında meydana gelebilecek olaylarda, kurumların kendi sorumlulukları alanlarında, Belediye Başkanlığı, Karayolları Bölge Müdürlüğü ve İl Özel İdaresince yürütülecek çalışmalarda takviye ekibe ihtiyaç duyulması halinde; Şanlıurfa Orman Bölge Müdürlüğü ile Diyarbakır Devlet Su İşleri 10.Bölge Müdürlüklerinden talepte bulunulacaktır. Bu kapsamda; ekip takviyesi için Şanlıurfa Orman Bölge Müdürlüğü ve Diyarbakır Devlet Su İşleri 10.Bölge Müdürlüğü ekiplerini Cizre-Nusaybin arası İpekyolu güzergahınde hazır halde tutacaklardır.

 

23. İl Sağlık Müdürlüğünce; olumsuz hava şartlarında meydana gelebilecek kazalarda yaralanan vatandaşlarımıza zamanında müdahale yapılabilmesi için gerekli tedbirler alınacaktır. Bunun yanı sıra; İl merkezi ve ilçelerine bağlı uzak köy ve mezralarda yaşayan ve devamlı kontrol altında tutulması gereken doğum, kanser, şeker hastası, engelli, yaşlı ve benzeri  vatandaşların tespiti yapılacaktır.

 

24. Türk Telekom İl Müdürlüğünce; kış mevsiminde meydana gelen elektrik kesintilerinde İlimiz merkez ve ilçelerine bağlı uzak yerleşim birimlerinde şebekesi kesilen GSM operatörlerine ait baz istasyonlarında enerji ihtiyacını karşılamak amacıyla “Sabit Jeneratör” kullanımının sağlanması için ilgili firmalarla gerekli çalışmalar başlatılacaktır.

 

25. Genellikle açık ve torbasız olarak bina önlerinde çevre kirliliğine sebep olan istifli kömürün önüne geçilecek ve atık kömürün düzensiz bir şekilde çöp noktalarına ya da herhangi bir yere bırakılmasından ziyade Belediye Ekiplerince belirli periyotlarla atılması sağlanacaktır.

 

26. DEDAŞ İl Müdürlüğünce; kış mevsiminde meydana gelen yoğun yağmur ve kar yağışları ile fırtına ve çığ benzeri şartlar nedeniyle, İlimiz ve bağlı ilçelerinde enerji naklini sağlayan direk ve enerji nakil hatlarında meydana gelen yıpranma, zarar görme ve iletkenlerinde oluşan gevşeme gibi sıkıntılar giderilecek ve güçlendirme çalışmaları yapılacaktır. Ayrıca; trafo ile panoların bakım ve onarımları yapılacak ve sorumluluk alanlarında elektrik kesintileri olmaması için araç, gereç ve malzeme konusunda tüm imkanlar seferber edilecektir.
Özellikle; Uludere ve Beytüşşebap ilçelerinin coğrafi şartları dikkate alınacak ve bu iki ilçemize takviye arıza ekibi görevlendirmeleri yapılacak ve bölge köylerinde vatandaşların sıklıkla yaşadıkları elektrik sıkıntısının önüne geçilecektir.

 

27. İl Merkezi ve İlçe Kaymakamlıklarına bağlı tüm mahalle ve köy muhtarlıklarınca;
elektrik ve telefon kesilmelerinde zaman kaybetmeksizin TEDAŞ ve Türk Telekom yetkililerine bilgi vereceklerdir.

28. İl Milli Eğitim Müdürlüğünce; gündüz sürelerinin kısa olduğu kış mevsiminde elektrik kesintisi olduğu zamanlarda, okullarımızdaki kalorifer çalışma sistemine bağlı ısıtma ile aydınlatma sorunları meydana geldiğinden; İl, ilçe merkez ve tüm köy okullarımızda incelemeler yapılarak, jeneratörü bulunan, bulunmayan ve onarılması gereken okullar tespit edilecek ve söz konusu eksikliklerin giderilmesine yönelik gerekli çalışmalar başlatılacaktır.

29. Okullarda öğrenci güvenliği ve sağlığının korunmasına yönelik gerekli tedbirler alınacak; taşımalı eğitim yapan okullarda servis şoförlerinin mevzuat hükümlerine uygunluğu okul müdürleri tarafından denetlenecek, aksi durumlarda taviz verilmeden yazılı uyarılacak ve olası acil durumlar Kaymakamlıklara derhal bildirilecektir.

 

30. Şırnak Sosyal Yardımlaşma Vakfı Başkanlığınca; muhtemel bir afet durumunda, İlimiz genelindeki ihtiyaç sahibi vatandaşlar tespit edilecek ve kendilerine yardımda bulunulacaktır.

31. Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanlığı; çekicilerin sayı ve tonajları artırarak, ilgili birimler tarafından ihtiyaç duyulması ve talep edilmesi halinde kurtarıcı, ambulans ve benzeri araçları kullanıcı personeli ile birlikte arama ve kurtarma çalışmaları yürüten birimlerin emrine verecektir.

 

32. Şırnak Belediye Başkanlığı, Karayolları Cizre 95.Şube Şefliği ve Şırnak İl Özel İdaresi Genel Sekreterliğince; bünyelerinde hizmet verecek ekip iletişim bilgilerini ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra İlçe Kaymakamlıklarına da bildirecektir.

 

33. Şırnak Belediyesi Başkanlığınca; kent merkezinde yapılan asfalt yol bakım ve onarım çalışmaları sonrası yayaların rahatça yürümelerini sağlayacak geniş kaldırımlar yapılacak; meydana gelebilecek yağmur yağışlarında vatandaşların mağduriyet yaşamaması ve esnafa ait işyerlerinin su altında kalmaması için şehrin drenaj sistemindeki eksiklikler giderilecektir.

34. Kamu ve özel bütün kurum ve kuruluşlar ile vatandaşların bahçe, tarla ve benzeri sınırları içinde bulunan elektrik hatlarına yakın ağaçların budanma işlemi, kendi kurum ve şahıslarınca yapılacak, Belediyeler ilgililere bildirim yaparak konuyu takip edeceklerdir.

 

35. Yoğun kar yağışı nedeniyle yolları kapanan yerleşim yerlerine ulaşılamadığı durumlarda müdahale için tüm kamu kurum ve kuruluşları yukarıda belirtilen görevlerin ifasında her türlü iş makinesi, araç ve gereç ile personel yardımında bulunacak olup, planlanan kar mücadelesinin aksatılmadan yürütülebilmesi için ilgili kurum ve kuruluşlar ile İlçe Kaymakamlıklarına gerekli ihbarlarda bulunabilecek olan vatandaşlarımız kesinlikle asılsız ihbarlardan kaçınacaklardır.

 

36. Şırnak Meteoroloji İl Müdürlüğünce; Meteoroloji Genel Müdürlüğünün erken uyarı ve bilgilendirme sistemi kapsamındaki meteorolojik uyarılar, tüm ilçe kaymakamlıkları başta olmak üzere ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile anons edilmek üzere Belde ve Belediye Başkanlıklarına iletilecektir.

 

37. Hava muhalefeti nedeniyle kapalı bulunan yol bilgileri ilgili kurumlarca; İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğüne ait sirnakmdr@afad.gov.tr kurumsal e-posta adresine bildirilecek;  İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünce de gerektiğinde çevre illere bilgi verilecektir.

 

38. İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünce; İl genelinde olumsuz kış şartları nedeniyle meydana gelebilecek zincirleme ve yaralı trafik kazaları ile çığ düşmesi gibi istenmeyen durumlarda, uzmanlık gerektiren arama ve kurtarma çalışmalarını yürütecek araç-gereç ve personel,
7/24 saat göreve hazır bir şekilde planlanacak; ihtiyaç ve talep halinde arama ve kurtarma grubunda görevli personelin isim bilgisi ile acilen ulaşabilecek adres ve telefon numaraları 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı muhabere birimlerine bildirilecektir.

 

39. İl Özel İdaresine bağlı ekiplerce ağır kış şartlarının hüküm sürdüğü zamanlarda, kapalı köy yollarında yol açma ve kurtarma çalışmaları, Kaymakamların gözetiminde ve denetiminde bir plan dahilinde yürütülecektir, ilçe Özel İdare Müdürleri günlük “Köy Yolları Karla Mücadele İcmali” bilgilerini her gün saat 09.00‘a kadar İl Özel İdaresi Yol ve Ulaşım Müdürlüğüne; Yol ve Ulaşım Müdürlüğü ise her gün saat 10:00'a kadar İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğüne
ait sirnakmdr@afad.gov.tr kurumsal e-posta adresine bildirecektir.

 

40. Kış şartlarının ağırlaştığı günlerde, ilgili kamu kurum ve kuruluşlar ile Kaymakamlıklar, günlük yapılan çalışmalar hakkındaki bilgi notu ve/veya raporlarını İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğüne ait sirnakmdr@afad.gov.tr kurumsal e-posta adresine bildirecektir.

 

41. İlimiz merkez ve genelinde kış mevsiminde yaşanması muhtemel olumsuz durumlara karşı yapılacak müdahaleler kapsamında koordinasyon faaliyetlerinde bilgi ve iletişim trafiğinin sağlanması için ilimizdeki ilgili kamu kurum ve kuruluşlar; GSM irtibat numaraları
7/24 saat ulaşılabilecek yetkili 2 (İki) personel iletişim bilgisini, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğüne ait sirnakmdr@afad.gov.tr kurumsal e-posta adresine 08 Aralık 2017 Cuma günü mesai bitimine kadar bildirecektir.

 

42. Valiliğimiz (İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü) her türlü araç, ekip, personeli doğrudan görevlendirmeye ve sevk etmeye yetkilidir. İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, bütün kriz olaylarında, kar ve tipi nedeniyle mahsur kalan öğrenci servisleri ve vatandaşların kurtarılmasına yönelik gerekli talimatları verdiğinde; Belediyeler, Karayolları ve kar ile mücadelede görevli kurum ve kuruluşlar, köy/mahalle yolu, ilçe yolu ve şehirler arası yol ayrımı yapmadan, sorumluluk sahası dışı demeden istenilen ekipleri bildirilen yere sevk edecektir. Talimatlar, ilgili kurum ve kuruluşlarca noksansız yerine getirilecek; ivedilik gerektiren görevlendirmeler telefonla yapılacak ve resmi yazı gönderilmeyecektir.

 

 

43. Karla mücadele, yol açma ve kurtarma çalışmalarına katılan ekipler ve vatandaşlarımız için acil durumlarda ilgili kamu kurum ve kuruluşlar ile irtibata geçebilecekleri iletişim numaraları şunlardır:

 

 

KURUM VE KURULUŞLAR

SANTRAL NUMARASI

FAKS
NUMARASI

HABER MERKEZİ NUMARASI

ŞIRNAK İL AFET VE ACİL DURUM MÜDÜRLÜĞÜ

0 486 216 15 34

0 486 216 19 91

122

ŞIRNAK İL JANDARMA KOMUTANLIĞI

0 486 218 10 00

0 486 218 10 72

156

ŞIRNAK BELEDİYE BAŞKANLIĞI

0 486 216 12 05-10 05

0 486 216 12 14

-

ŞIRNAK İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

0 486 216 15 60- 15 61

0 486 216 15 53

-

ŞIRNAK İL ÖZEL İDARESİ GENEL SEKRETERLİĞİ

0 486 216 10 39- 21 89

0 486 216 15 50 -
68 71

-

ŞIRNAK İL EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ

0 486 216 40 01

0 486 216 17 00

155

ŞIRNAK METEOROLOJİ İL MÜDÜRLÜĞÜ

0 486 216 26 30

0 486 216 17 03

-

ŞIRNAK DEDAŞ İL MÜDÜRLÜĞÜ

0 486 216 11 87

0 486 216 14 10

        186

ŞIRNAK TELEKOM İL MÜDÜRLÜĞÜ

0 486 216 36 00

0 486 555 11 04

          -

ŞIRNAK SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA VAKFI BAŞKANLIĞI

0 486 216 36 67

0 486 216 36 67

          -

ŞIRNAK ORMAN İŞLETME İL MÜDÜRLÜĞÜ

 0 486 216 10 00

 0 486 216 41 30

         177

ŞIRNAK İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ

 0 486 216 18 30-18 28

 0 486 216 18 29

           -

112 ACİL ÇAĞRI MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ

                  -

              -

         112

ŞIRNAK ŞOFÖRLER VE OTOMOBİLCİLER ODASI BAŞKANLIĞI

 0 486 216 68 74

              -

           -

KARAYOLLARI CİZRE 95. ŞUBE ŞEFLİĞİ

 0 486 616 10 35

 0 486 616 18 33

         159

KARAYOLLARI DİYARBAKIR 9.BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ

 0 412 228 80 50
  (10 hat)

 0 412 224 50 68

-

DSİ DİYARBAKIR 10. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ

 0 412 237 49 61

 0 412 237 19 19

-

ŞANLIURFA ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ

 0 414 347 93 29-30

 0414 347 93 26-32

-

5442 Sayılı İl İdaresi Kanununa göre çıkarılan bu Genelgeye muhalefet edenler hakkında 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu ve diğer yasal hükümlere göre gerekli idari ve adli işlem yapılacak olup, kamu kurum ve kuruluşlarının hizmet alanlarında gerekli tedbirleri almaları ve hizmet faaliyetlerini herhangi bir aksaklığa meydan vermeden hassasiyetle yürütmeleri hususunda; 

 

Bilginizi ve gereğini arz/rica ederim.

 

 

     Mehmet AKTAŞ

    Vali

 

AFAD AFAD2